Blog

| Porady

Optymalizacja serwisów oraz sklepów internetowych

W niniejszym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze aspekty na które warto zwrócić uwagę podczas tworzenia serwisu internetowego. Bardzo często podczas prac nad serwisem internetowym myśli się o wyglądzie, fotografiach, animacjach - zapominając o dodatkowym bardzo ważnym elemencie a mianowicie - optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych.

Wybieramy słowa kluczowe

W pierwszej kolejności muszą Państwo wybrać słowa kluczowe, które najbardziej odpowiadają charakterowi prowadzonej przez Państwa działalności. W wyborze tym może pomóc wizyta na stronach konkurencji i sprawdzenia jakie słowa kluczowe są u nich są najbardziej wyeksponowane.

Od razu ostrzegamy przed wybieraniem zbyt trudnych słów kluczowych – czasem warto skupić się na mniej popularnych słowach kluczowych tak zwanym długim ogonie np. dokładnym modelu wybranego produktu lub jakiejś nietypowej jego właściwości.  Nasza firma w ramach audytu oraz optymalizacji strony może przygotować listę odpowiednich zalecanych słów kluczowych.

Ilość treści i sposób napisania tekstów

W dzisiejszych czasach optymalizacja strony to jeden z kluczowych czynników mających wpływ na pozycję strony w Google.

Należy zadbać, aby główna strona była odpowiednio zoptymalizowana. Jednak co to właściwie znaczy?

Zacznijmy od nagłówków – nagłówki są fragmentem kodu HTML mówiącym o ważności danego fragmentu tekstu na stronie. Nagłówek H1 oznacza najważniejszy fragment tekstu. Zaleca się, aby taki fragment był tylko jeden na stronie choć nie zaszkodzi, jeśli będzie ich więcej. Jednak w tym wypadku „moc” tego nagłówka ulega zmniejszeniu. Kolejne nagłówki o odpowiedni mniejszej ważności to H2, H3 itd.

Zalecamy na głównej w znaczniku H1 dodać tekst zawierający najważniejsze słowa kluczowe na które chcemy pozycjonować stronę. System TYPO3 umożliwia zarządzanie znacznikami na podstronach dodatkowo w każdej chwili można liczyć na naszą pomoc.

Treść strony

Kolejny aspekt to ilość znaków oraz sposób napisania tekstu. Naszym zdaniem rozsądnym kompromisem jest ok 700 znaków na głównej stronie oraz min 1000 znaków na podstronach. Należy pamiętać, aby tekst był unikalny oraz zawierał słowa kluczowe na które chcemy pozycjonować nasz serwis.

Tutaj posłużymy się bardzo dobrym przykładem sklepu Zalando. Mamy kategorię sklepu wraz z tekstem napisanym specjalnie na potrzeby pozycjonowania:

Link: https://www.zalando.pl/odziez-meska-koszule/

Ten tekst jest bardzo dobrze napisany a słowa kluczowe takie jak „koszule męskie” są pogrubione. Tekst zwiera wiele linków do innych podstron sklepu które są bezpośrednio powiązane z koszulami np. podstrony z garniturami. Długość tekstu to 871 znaków. Zachęcamy Państwa do dodawania tego typu tekstu na głównej stronie Państwa serwisu internetowego oraz na podstronach sklepu internetowego. Na stronach typowo ofertowych niebędących sklepami także jest ważne dodanie takiego tekstu na głównej stronie. Z tego tekstu należy utworzyć linki do wszystkich ważnych podstron. Tekst na podstronach także powinien zostać napisany z zachowaniem tych zasad. Czyli pogrubiamy słowa kluczowe, likujemy do innych powiązanych treści oraz stosujemy nagłówki.

W przypadku problemów z napisaniem odpowiedniego tekstu zapraszamy do kontaktu z naszą firmą – polecimy odpowiednich copywriterów którzy przygotują odpowiedni tekst za Państwa.

Opis Title oraz Description

Tytuł strony nadal ma bardzo duże znaczenia dla robotów Google. W większości systemów CMS oraz sklepów internetowych można łatwo ten element edytować.

Zalecamy, aby tytuł miał maksymalnie 70 znaków a opis strony, czyli Description do 300 znaków. Tytuł oraz opis każdej strony powinien być unikalny związany z daną zakładką na przykładzie Zalando:

<title>Koszule męskie na każdą okazję w Zalando - wysyłka gratis</title>

<meta name="description" content="Wyglądaj zawsze stylowo! Odkryj szeroką ofertę koszul męskich w Zalando! Przesyłka i zwrot w ciągu 100 dni gratis">

W systemie TYPO3 parametry te edytujemy podczas edycji konkretnej strony.

Rozmiar grafik, opis ALT, prędkość strony

Problemem bardzo wielu serwisów internetowych są zbyt duże niezoptymalizowane obrazy oraz brakujące opisy ALT lub title. Dla dobrej optymalizacji strony ważne jest, aby każdy obraz posiadał unikalny opis ALT w większości systemów w tym w systemie TYPO3 z łatwością można taki tekst ustawić. Przykładowo:

Rozmiar obrazów

Często spotykamy się z sytuacją, dodawnia przez użytkowników na stronie obrazów o bardzo dużym rozmiarze np. kilka MB oraz w formacie PNG. Taka sytuacja jest zgubna dla prędkości strony oraz generuje bardzo duże obciążenie serwera. Dlatego zalecamy dla zdjęć stosować zawsze grafikę w formacie JPG o wymiarze dostosowanym dla danej strony np. dla slidera jest to szerokość 1920px a dla podstrony może być to 1000px. System TYPO3 potrafi automatycznie skalować wgrywane obrazy do określonego maksymalnego wymiaru np. 1920px.

Dla logotypów, schematów i innych obrazów o małej licznie kolorów zalecamy stosować format GIF lub PNG. Prosimy nigdy nie stosować formatu PNG lub GIF dla fotografii.

Dodatkowo zalecamy korzystanie z narzędzia do optymalizacji wybranego pliku do jeszcze mniejszego rozmiaru. Doskonałym tego typu narzędziem jest https://tinypng.com/

Narzędzie to potrafi nawet 3 kronie zmniejszyć rozmiar obrazu bez utraty jakości. W systemie TYPO3 istnieje wtyczka, która za pomocą API w locie kompresuje obrazy wgrywane do TYPO3. Darmowy plan umożliwia kompresję do 500 obrazów w ciągu miesiąca.

Prędkość serwisu internetowego

W ostatnim czasie Google zwraca szczególną uwagę na prędkość serwisu internetowego. Do testowania prędkości serwisu służy narzędzie https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

Warto zadbać, aby Państwa strona uzyskała tutaj wynik przynajmniej 80 dla desktop oraz 60 dla urządzeń mobilnych. Niestety przy bardzo rozbudowanych stronach zawierających wiele skryptów oraz grafik uzyskanie bardzo wysokich wyników jest trudne lub niemożliwe jednak warto zrobić wszystko, aby ten wynik był jak najwyższy.

Certyfikat SSL

Obecnie certyfikat SSL to absolutne must have dla sklepów internetowych oraz serwisów internetowych zawierających formularze. Przeglądarki ostrzegają przed wprowadzaniem danych na stronach, które nie posiadają szyfrowanego połączenia. Dodatkowo certyfikat SSL jest ważnym czynnikiem rankingowym dla Google oraz zwiększa zaufanie do serwisu internetowego wśród odbiorców.

Mapa serwisu

Zalecamy, aby serwis internetowy a szczególnie sklep posiadał mapę serwisu w formacie XML. Tak przygotowaną mapę zgłaszamy do Google tak aby roboty szukające szybciej docierały do wszelkich treści na naszych stronach.

Optymalizacja adresu URL

W tym wypadku zasada jest prosta im krótszy adres tym lepiej. Jak najmniej zmiennych, cyfr i innych dodatków w adresie URL. Przykład dobrego adresu: www.twojsklep.pl/kategoria/nazwa-produktu_ID. Przykład złego adresu: www.twojsklep.pl/index.php?kat=kategoria&id=587.

Rich snippet

Dodanie w kodzie argumentów Rich snippet pozwala robotom google lepiej zrozumieć strukturę Państwa serwisu. Dzięki tym znacznikom Google wie, że dany fragment to np. nazwa produktu lub jego cena. Co przekłada się na lepsze wyniki wyszukiwania.

Ten tekst jest tylko krótkim wstępem. Mamy świadomość, że bardzo wiele aspektów optymalizacji serwisu internetowego nie zostało poruszonych w tym opracowaniu. W przypadku chęci lepszego zoptymalizowania Państwa sklepu internetowego lub strony www zapraszamy do kontaktu. Przygotujemy odpowiednią ofertę. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług audytu Państwa serwisu internetowego.