POMOC

Konfiguracja FTP - szyfrowany protokół FTPs

Protokół FTP nie umożliwia szyfrowania przesłanych danych logowania. Oznacza to, że podawane przez Państwa login oraz hasło podczas łączenia do usługi FTP mogą zostać podsłuchane. Z tego względu wprowadzamy dla wszystkich kont na naszych serwerach obowiązkowe korzystanie z protokołu FTPs.

Ważne!

Prosimy pamiętać, że najczęstszą przyczyną włamań jest kradzież hasła do serwera FTP. Z tego względu nie powinno się zapamiętywać haseł w programach służących do obsługi połączenia. Ze względów bezpieczeństwa nasze serwery korzystają tylko z szyfrowanego protokołu FTPs.

FTPs jest rozszerzeniem do powszechnie stosowanego protokołu File Transfer Protocol (FTP). FTPS jest najczęściej mylony z protokołem SFTP, który powoduje szyfrowanie przesyłanych plików oraz loginu i hasła podczas połączenia z serwerem.

Konfiguracja połączenia w programach

Opis ustawień:

  • Protokół pliku: FTP
  • Szyfrowanie: Jawne szyfrowanie TLS/SSL (Explicit TLS/SSL)
  • Nazwa hosta: dqcloud1.pl lub dqcloud3.pl (w zależności od informacji przekazanych przez naszą firmę) istnieje także możliwość podania własnej domeny jednak wtedy program może jednorazowo poprosić o akceptację certyfikatu SSL
  • Numer portu: 21
  • Nazwa użytkownika: podana przez naszą firmę lub wygenerowana z panelu hostingowego
  • Hasło: j/w

Program polecamy pobrać z oficjalnej strony: https://winscp.net/

Obsługa FTPs w programie Total Commander w najnowszysch wersjach działa od ręki z włączoną opcją SSL/TLS jak na poniższym screenie. W starszych wersjach może wymagać doinstalowania dodatkowej wtyczki. Wtyczkę openssl dla programu Total Commander można pobrać na stronie: https://www.ghisler.com/openssl/

Jako host podajemy: dqcloud1.pl lub dqcloud3.pl