Dlaczego moja strona została zainfekowana wirusem i co z tym zrobić?

Kiedy podczas uruchamiania Państwa strony www program antywirusowy wyświetli informacje o zagrożeniu zarażenia komputera wirusem, lub gdy przeglądarka wyświetli informację o tym, że „Witryna została zgłoszona jako dokonująca ataków!” oznacza to, że Twoja strona została zainfekowana wirusem lub innym szkodliwym oprogramowaniem (np. koń trojański czy program typu malware).

Skąd wirus na Państwa stronie www?

Istnieje kilka sposobów na zainfekowanie Państwa strony WWW. Niestety, najczęściej to sam Użytkownik zarządzający stroną WWW, może w nieświadomy sposób przyczynić się do jej zainfekowania, poprzez:

  • nieuprawnione dołączenie do strony WWW złośliwego kodu (np. wirusa), np. przez nieaktualizowane na bieżąco  wersję oprogramowania do obsługi stron Joomla, Wordpress lub błędy w kodzie strony.
  • bezpośrednią ingerencję w zawartość plików Państwa strony www, np. przez przechowywanie haseł dostępu do plików strony w programie FTP lub innym skąd wirusy kopiują te dane i infekują zawartość strony.

Strona dokonująca ataków

strona doknująca ataków, wirus na stronie, Złośliwe i niechciane oprogramowanie

W pierwszym opisanym wyżej przypadku złośliwy kod (wirus) doklejany jest do kodu strony, np. przez lukę w niezabezpieczonym odpowiednio skrypcie PHP przykładowo oprogramowamniu Jooma lub Wordpress. Po otwarciu zarażonej strony WWW, komputer użytkownika może zostać również zainfekowany. Aby nie dopuścić do tego, aby Twoja strona WWW infekowała inne komputery, należy w takim wypadku skasować wszystkie zarażone pliki z Państwa strony i wgrać ponownie niezainfekowane pliki.

W drugim opisanym wyżej przypadku pliki strony WWW mogą zostać bez Państwa wiedzy, zamienione na zainfekowane, dzieje się to bezpośrednio na serwerze naszej firmy, przez np. robaki internetowe. Jeśli na Państwa komputerze np. w programie, który jest używany do połączenia się z serwerem Data Quest, zostało zapisane "na stałe" hasło, a Państwa komputer został zainfekowany przez szkodliwe oprogramowanie (np. program typu Keylogger – który czyta wszystkie hasła zapisane na Państwa komputerze, a następnie wysyła je do potencjalnych przestępców internetowych), to hasło do serwera Data Quest zostanie udostępnione niepowołanym osobom lub szkodliwym programom.

Kiedy już Państwa hasło jest w "niepowołanych rękach", to takie osoby lub programy automatycznie mogą się zalogować na serwer i zainfekować pliki strony bez Państwa wiedzy (najczęściej infekowane są pliki index.htm, index.html, index.php, bądź inne, które mają duże znaczenie dla działania aplikacji).

Istnieje wiele innych sposobów na zainfekowanie strony WWW, przed którymi musi zabezpieczyć się sam Użytkownik zarządzający stroną WWW. Poniżej wypisanych jest kilka metod zabezpieczeń strony WWW przed zarażeniem wirusem.

Prosimy pamiętać, że w przypadku stron www nie obsługiwanych przez naszą firmę, usuwanie wirusów oraz innych luk bezpieczeństwa leży po państwa stronie. w przypadku problemów zapraszamy do kontaktu.

Jak zabezpieczyć stronę WWW przed zarażeniem wirusem?

Zasady bezpieczeństwa, prosimy pamiętać aby:

  • nie zapisywać hasła do serwera FTP, w żadnych programach na komputerze,
  • cyklicznie zmieniać hasło dostępu (np. co 2 tygodnie lub co miesiąc),
  • używać skomplikowanych haseł (zawierających cyfry, duże i małe litery oraz znaki specjalne),
  • skanować komputer programami antywirusowymi z aktualną bazą wirusów,
  • aktualizować oprogramowanie na którym oparta jest strona WWW.
Dodatkowe informacje o wirusach na stronie oraz o tym jak usunąć informację Google o zainfekowaniu strony.